Obilježen Svjetski dan jabuka

Autor: Antonela Šreter, 21. 10. 2022.

Svjetski dan jabuka se obilježava od 1990. godine, 20. listopada. Prvi put je obilježen u Londonu, s ciljem promicanja zdravstvenih kvaliteta jabuke i demonstracije mnogobrojnih sorti ovog voća.  Veliki broj sorti jabuka simboliziraju fizičku, kulturnu i genetsku raznolikost koju je važno čuvati. Obilježavanje Dana jabuka brzo se proširilo po svijetu, te se tako promiče važnost jabuke u zdravlju i prehrani ljudi.

Učenici 5.c razrednoga odjela naše škole zajedno sa svojom razrednicom Matildom Tripalo su od 17. do 20. listopada obilježili Dan jabuka kroz radionice na Satu razrednika, te izvannastavnu aktivnost Domaćinstvo.

Na Satu razrednika smo se upoznali s vrijednosti jabuka u prehrani. Saznali smo sljedeće: da je bogata vitaminima C, A, B1, B2, B6, beta karotenom, vlaknima, kalijem, kalcijem, fosforom, željezom, magnezijem i ugljikohidratima, da uspješno osvježava i gasi žeđ, jača imunološki sustav, štiti od prehlade, virusa i bakterija. Osim toga, dobro utječe na izgradnju zubi i kostiju, te sprečava karijes.

Nakon toga smo na satu Domaćinstva u školskom restoranu pripremili kolač od jabuka. U pripremi kolača smo vrlo rado svi sudjelovali. Dio učenika je gulio jabuke, drugi su ih ribali, treći kuhali i pripremali kremu. Naravno, neki među nama su na sebe preuzeli obvezu pranja posuđa, čišćenja podova i radnih površina. Rezultat našega zajedničkog rada je vrlo slasni kolač, kojeg smo s velikim užitkom slijedeći dan isprobali. Nakon što smo se, kao pravi masterchefovi uvjerili da je kolač uspio ponudili smo njime i naše učitelje, ravnatelja i sve one koji su ga željeli probati.

Na sami Dan jabuka smo preostale jabuke podijelili učenicima naše škole, uz poticaj da ih što češće jedu, jer „jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van“.

Zahvaljujemo se svim učenicima i roditeljima koji su nam donirali jabuke, te nam time omogućili provedbu svih ovih aktivnosti.

Fotografije obilježavanja ovog dana možete vidjeti ovdjesmiley

« Ožujak 2024 »