Virtualna stvarnost u našoj učionici - dojmovi iz učeničkog svijeta

Autor: Ana Relić, 15. 11. 2022.

Izvođenje nastave u virtualnoj stvarnosti novi je pristup obrazovanju kroz koji se nastavni sadržaj savladava uz upotrebu napredne tehnologije, računala, tableta, mobitela, video igara, naočala za virtualnu stvarnost, VR kamera 360 te različitih softverskih aplikacija.

VR naočale predstavljaju jedan od noviteta suvremene tehnologije. Koliko mogu biti zanimljive i korisne istovremeno, potvrđuju dojmovi i reakcije učenika koje smo zabilježili tijekom njihove uporabe na nastavi Informatike. Učenici PŠ Cabuna su zajedno sa učiteljicom informatike birali teme koju su im zanimljive, a nakon toga su zajedno istražili dostupna softverska rješenja koja bi se mogla koristiti za navedene teme u virtualnoj stvarnosti.

Kroz virtualnu stvarnost učenici su otišli na nekoliko virtualnih izleta gdje su vidjeli stvari, pojave te posjetili mjesta koja uživo inače ne bi mogli. Izleti na daleka mjesta ili mjesta koja ne postoje, kao i izleti u događanja iz prošlosti vrlo su jednostavni, a situacije u kojima se učenici ne bi našli mogu se jednostavno simulirati.

Ovim pristupom cilj je modernizirati nastavni proces i približiti učenicima nastavni sadržaj na njima zanimljiv način te ih potaknuti da samostalno istražuju i na drugačiji način usvajaju znanje.

Hvala našoj učenici Magdaleni koji nam je omogućila uvid u virtualni svijet pomoću svojih VR naočala :-)