Međunarodni dan žena u znanosti 2023.

Autor: Marina Kaselj, 10. 2. 2023.

Svake godine 11. veljače obilježava se Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti čiji je cilj promicanje ravnopravnosti žena i djevojaka u znanosti i obrazovanju općenito, a posebice po pitanju odlučivanja. Opća skupština Ujedinjenih naroda donijela je odluku o proglašenju 2015. godine.

Obilježavanjem ovog dana nastoji se ukazati na potrebu dokidanja svih oblika diskriminacije žena u znanosti i obrazovanju te na nužnost poticanja razvoja njihovih karijera te daljnjega znanstvenog usavršavanja.

Ove godine prvi put smo obilježili ovaj dan u predmetnoj nastavi. Učenice od 5. do 8. razreda uz pomoć svojih kolega osmislile su plakate i izlaganja o poznatim ženama koje su tijekom povijesti doprinijele razvoju znanosti. Posebno su učenicima bile zanimljive poljska znanstvenica Maria Curie, grčka matematičarka Hipatija, talijanska matematičarka Maria Gaetana Agnesi, britanska programerka Ada Lovalace, engleska kemičarka Rosalind Franklin, američka informatičarka Grace Cooper.

Učenica Anamarija Marković pripremila je prezentaciju koju možete pogledati na ovom linku. U njoj se dotaknula i znanstvenica kojima su "ukradena" dostignuća i pripisana Edwardu Pickeringu.

Bez obzira što trenutna zastupljenost među znanstvenicima, broj objavljenih radova i financijska pokrivenost njihovih istraživanja i dalje manja nego kod muškaraca žene i djevojke i dalje predvode inovacije i revolucionarna istraživanja. Rade na projektima koji spašavaju život, istražuju svemir i postavljaju temelje za razumijevanje strukture svijeta.

Nadajmo se da će i neke od naših učenica karijeru nastaviti u znanosti i svojom motiviranošću, trudom i radom promijeniti svijet!

učiteljice Mihaela Lovrenčić i Marina Kaselj

Međunarodni dan žena u znanosti - OŠ Suhopolje - Kizoa Movie Maker