Mjesec knjige 2022.

Autor: Vlatka Valentić, 1. 3. 2023.

Programski odbor Mjeseca hrvatske knjige 2022. odlučio je da ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige bude posvećen mladima jer je upravo 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih.

Dvjema aktivnostima obilježen je Mjesec hrvatske knjige: on-line kvizom i plakatom.

U kvizu naslovljenom Nije lako kad si mlad sudjelovalo je desetak učenika šestih i osmih razreda a rješavali su pitanja vezana za sadržaj triju novijih naslova koji tematiziraju odrastanje mladih ljudi:

• Končić Trlek, Elizabeta: Pošta za Li
  • Pongrašić, Zoran: Krive su Seka i Seka
  • Šojat, Ivana: Oblak čvoraka

Kviz je interaktivan pa učenike u potrazi za odgovorom odvodi na poveznice poput snimke intervjua s književnikom, teksta enciklopedijske natuknice, plakata književnog natječaja, snimke kazališne predstave i sl. Od učenika se, dakle, traži da čitaju ili slušaju s razumijevanjem da bi točno odgovorili na kvizaška pitanja.

Na plakatu u školskom hodniku izloženi su ulomci teksta iz programske knjižice Mjeseca hrvatske knjige. Autorica ovogodišnjega teksta Olja Savičević Ivančević nadahnuto je pisala o važnosti čitanja ali onoga koje mladim ljudima nudi prepoznavanje u knjigama. Jedino će se tako, tvrdi ona, mladi ljudi približiti knjizi i knjiga mladim ljudima.

Slijedeći tu misao, sažetu u sloganu Misli na sebe - čitaj! plakat je ponudio kratak opis knjiga iz školske knjižnice u kojima se učenici naše škole mogu naći, snaći i prepoznati.

Vlatka Valentić, knjižničarka