> O školi  > Povijest
Povijest

U zapisniku kanonskoga pohoda župi Terezovac od 7. srpnja 1812. (arhivski izvor: Nadbiskupijski arhiv u Zagrebu, Kanonske vizitacije, protokol 181/V., str. 536-537, stare stranice 335-336 ili 533-534) čitamo:

De schola triviali
Schola trivialis zelo domini parochi in oppido Therezovacz mense Majo anni currentis introducta. Huic scholae praefectus est Emericus Derexanin, celebs, annorum aetatis 22., est ex Gradiscano regimine oriundus, testimonia bona praesentavit, una cum attestato sui examinis pro docendis scholis normalibus, linguam Germanicam et Latinam commode loquitur, sed cum de eius sallario licet infrascriptus visitator et dominus dominii Vuchin dirrector Iosephus Kiszleghy apud parochianos hujates multum egerit. Sed omnia in cassum nihil concludi potuit. Scriptum proinde sub 19. Augusti anni currentis exstitit per infrascriptum ad comitatum Verocense ea cum raequisitione ut pro sua authoritate parochianos Therezovicenses, si benevole consentire nollent, etiam cogat ad miundum[!] cum praefato ludimagistro contractum. Scholam porro hanc in praesentia pueri numero 14 et puellae 18, adeoque 32 frequentant. Sed tempore hyberno etiam 70 tentati. Scholares in doctrina christiana sat commode responderunt. Parochus praescriptis normaliter diebus scholam addit et chatechesim pro munere suo explanat.

U slobodnom prijevodu:

O pučkoj školi
Pučka je škola marom gospodina župnika osnovana u Terezovcu u mjesecu svibnju tekuće godine. Učitelj u školi je Mirko Derežanin, neoženjen, star 22 godine, potječe iz Gradiške pukovnije, predočio je dobra svjedočanstva, zajedno sa svjedočbom položenog ispita za podučavanje u pučkoj školi; dobro govori njemački i latinski jezik. Za njegovu su se plaću nižepodpisan pohoditelj i upravitelj Voćinske gospoštije gospodin Josip Kislegi mnogo trudili kod ovdašnjih župljana. Ali nisu mogli ništa zaključiti. Stoga je 19. kolovoza tekuće godine nižepodpisani pisao Virovitičkoj županiji da ona svojom ovlašću prisili terezovačke župljane, ako dobrovoljno ne žele pristati, da sklope ugovor s navedenim učiteljem. Ovu školu sada pohađa 14 dječaka i 18 djevojčica, zajedno 32 učenika. Ali u zimsko doba bit će ih i 70. Učenici su u kršćanskom nauku dobro odgovarali. Župnik redovito u određene dane dolazi u školu i podučava katekizam.

Iz navedenog teksta sa sigurnošću možemo reći kako je prva organizirana škola u Suhopolju počela s radom u svibnju 1812. godine. Da je tomu tako, svjedoči u svom zapisu i učitelj Josip Anšan koji,istražujući početke školstva u Suhopolju, uz pomoć tadašnjeg mjesnog župnika i bivšeg učenika ove škole Stjepana Tompaka, 1883. godine prvi počinje pisati Spomenicu škole te kao prvog učitelja navodi spomenutog Mirka Derežanina.

« Veljača 2023 »