Dani izvannastavnih aktivnosti u 2. razredima

Autor: MARIJA Đapić, 29. 2. 2024.

26. i 27. veljače u našoj su školi obilježeni izvannastavnim aktivnostima, kojih od ove školske godine imamo popriličan broj. U nastavku donosimo kako su te dane proveli učenici 2.a i 2.b razreda.

1. dan

Prvi su dan drugašići proveli u radu i druženju s voditeljicama Sportske skupine, učiteljicama Marijom Đapić i Katarinom Mihaljević te s voditeljicom skupine Mali anglisti, učiteljicom engleskog jezika Antonijom Sever. Bavili su se temom zdrave i nezdrave prehrane. Saznali su nešto više o načinima unaprjeđenja vlastite prehrane, i to ponajprije - voćem!

Unutar aktivnosti Mali anglisti proširili su svoje znanje nazivima novih vrsta voća i začina, koje su kasnije i upotrijebili u izradi voćne salate (Fruit Salad). Koliko su toga upamtili, procijenili su rješavajući nastavni listić, a oni hrabriji odvažili su se, primjenom novih riječi i odgovarajućih izraza, opisati nam i tijek pripreme voćne salate - na engleskom jeziku!

Na aktivnostima Sportske skupine timskim su radom razvijali i svoje praktične vještine izradivši ukusnu voćnu salatu. Svaka je skupina bila zadužena za određeni dio posla, primjerice: pranje jabuka, guljenje i rezanje jabuka, banana, naranača, kivija, cijeđenje limuna, usitnjavanje keksa za posipavanje voćne salate, pranje suđa i pospremanje.

Zadnju aktivnost - kušanje voćne salate, učenici su jedva dočekali, a sve što su napravili, brzo je nestalo. Prije (i poslije) objeda bilo vrijeme za igru - učiteljica Antonija pobrinula se naučiti učenike kako se igra tzv. voćna salata (Fruit Salad game), igra u kojoj su se dobro razgibali i zabavili.

2. dan

Jeste li znali da i palačinke imaju svoj dan?

Dan palačinki, engl. Pancake Day, održava se svake godine na pokladni utorak (Shrove Tuesday). Tradicija je to koja je započela davne 1445. godine u engleskom gradu Olneyju. Više o ovome neobičnom danu učenici su doznali odgledavši video i izradivši tematske plakate u skupinama, nakon čega je uslijedio kviz kojim su provjerili što su upamtili i ujedno razvijali zdrav natjecateljski duh.

Stihovima „Pancake Rapa“ prisjetili su se osnovnih sastojaka potrebnih za izradu ovih slastica te su na satu Sportske skupine, odučili tradicionalnu englesku utrku, Pancake Race, provesti u djelo.

Nakon nekoliko varijacija na temu, pokazali su svoju umješnost bacanja i okretanja palačinki u zraku te koordinaciju pokreta i brzine. Dok se većina drugašića bavila Danom palačinki i utrkom s palačinkama, nekoliko učenica 2.a razreda sudjelovale su u aktivnostima Mažoretkinja, koje vodi učiteljica Mateja Kucljak.

Završetak Dana izvannastavnih aktivnosti za drugašiće se dogodio izvan prostora naše škole. Učiteljica Marija učenike je povela u kraću šetnju do Hrvatskog doma Suhopolje, gdje su ih svojim nastupom „počastili“ učenici Dramske skupine, koju vodi učiteljica Jasna Jović. Nastup učenika 3.b razreda bio je popraćen velikim pljeskom i našim najljepšim željama da na predstojećem LiDraNu osvoje zasluženo visoko mjesto.

Kako je izgledalo naše druženje kroz navedena dva dana, pogledajte na fotografijama i u video-zapisu.

učiteljice A. Sever i M. Đapić