Mali planinari

Autor: Sabina Vukić, 30. 4. 2024.

Dana 20.4.2024 u 5 ujutro naši mali planinari su se okupili ispred zgrade županije u Virovitici i krenuli na novi izlet.

Plan je bio da se ide na Snježnik ali na putu prema Snježniku najavljeno je da je na Snježniku jako loše vrijeme pa je Vodič HPD-a Mario Ripli uz pomoć odraslih osoba dogovorio da promijene smjer i zapute se do Parka prirode Učka. Došavši na Kvarner pridružio nam se i lokalni vodič Igor koji će nas toga dana voditi po njemu dobro znanim terenima zelene Učke. Put smo započeli u Medveji od koje je malim i velikim planinarima adrenalin porastao od sreće.
Iskrcali smo se iz busa adekvatno obukli, pripremili hranu i piče za stazu. Prije ulaska Park prirode Učka vodič Igor je održao kratak uvod što nas čeka i što je posebno za Park prirode Učka. Naveo je neke zanimljive stvari kao na primjer: da su se na  grebene koje smo već s početka staze mogli prepoznati, vratila dva para orlova i da su se možda i vratili bjeloglavi supovi, ali to nije još potvrđeno.
Zatim smo prolazili kroz vrata dok nas je odabrani učenik prebrojao. Nakon kratke šetnje kampom vodič je najavio da se pripremimo na uspon vremenski dug oko 45 minuta. Tijekom uspona vodič nam je skretao pogled na predivni kanjon i špilju koja se nalazi iznad kanjona. Na preporuku vodiča usput smo imali mogućnost kušati divlje šparoge te diviti se planinskom raslinju, borovima, irisima, perunikama, divljim kestenima… Naša skupina na pola uspona napravila je kraću pauzu kako bismo se mogli diviti putu koji smo ostavili iza sebe, plavetnilu mora i zelenim obroncima Učke. Put nas je naveo na jedan veoma modernu vodenicu kraj kojeg se nalazi most star 200 do 300 godina  kada su se svi okupili vodič im je objasnio što je svrha tog mlina i kako se koristio. Bila je to prilika za pohranu dojmova u mobitele i fotoaparate. Uskoro smo stigli do našeg cilja - Lovranske drage gdje smo na pipi napunili svoje flašice vodom. Nakon razgleda slikovitog mjesta nastavili smo do najljepšeg dijela staze -Lovranskog slaba kraj kojega smo se sastali na dužu pauzu. Očarani zvukovima i mirisima prirode te okrijepljeni sadržajima iz naših ruksaka, vratili smo se na kružnu stazu te započeli povratak. Mali i veliki planinari cijelim putem imali predivan pogleda na kanjon a na kraju kanjona se nalazi Jadransko more. Putem povratka povremeno smo bacali pogled na rijeku, Snježnik i maštali o budućim obilascima te planine. Vrijeme nam je na stazi bilo naklonjeno pa smo za razliku od ostatka Kvarnera, mi ostali suhi. Putem dalje našli su na jedno staro naselje kojem je zadnji stanovnik preminuo prije 2 godine. Vodič nam je pripovijedao o životu u tom naselju te načinu življenja i opskrbe u tim brdskim krajevima. Stepenastom stazom spustili smo se polako do naše početne točke -Medveje.  Stigavši na cilj, uživali smo u zasluženom odmoru uz Jadransko more. Nakon što smo smočili noge u osvježavajućem moru, zaputili smo se do busa koji nas je odveo u planinarski dom „Poklon“,tamo su se zagrijali i okrijepili uz topli čaj i kekse. Pozdravili smo i zahvalili našim domaćinima te se uputili do Virovitice. Stigavši svojim roditeljima, zapljeskali smo našem vodiču Mariu koji je uvijek spreman male planinare sigurno i zabavno voditi kroz sve njihove avan-ture. Svi sa svojim roditeljima odlaze svojim kućama i prepričavaju im najljepše dojmove sa izleta.

Luka Šmer, 8.a

Fotografije s izleta možete pogledati ovdje.

« Svibanj 2024 »