Dan sjećanja na žrtve Domovinskoga rata te Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Autor: Antonela Šreter, 17. 11. 2023.

Svečano obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskoga rata te Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje započelo je posebnom priredbom koju su pripremili učenici Osnovne škole Suhopolje, a program su vodile učenice 8. c razreda Vedrana Jović i Katarina Šimić. Prisjećajući se stihova Silvija Strahimira Kranjčevića u pjesmi „Moj dom“, učenici 8. b razreda Luka Bartulović i Filip Kecman Rađenović željeli su naglasiti važnost doma koji je jedna od najvrjednijih stvari koje posjedujemo.

Svečanoj priredbi nazočili su i gosti: načelnik Općine Suhopolje Goran Doležal, pukovnik Marijan Brlek, pukovnik Mirko Brajtigam, bojnik Davor Špoljarić te natporučnik Tomislav Kolec. Prigodne riječi učenicima Osnovne škole Suhopolje uputio je i ravnatelj Anto Škraba.

Učenici su zajednički otpjevali stihove „Ne dirajte mi ravnicu“ Miroslava Škore. Slušajući stihove u izvedbi učenice 8. b razreda Ive Gros pjesme „Pismo poginulog ratnika“ Tomislava Domovića  prisjetili smo se žrtve hrvatskih branitelja:

„Moj rani odlazak bio bi uzaludan kad

ne biste zavoljeli još nekoga meni sličnog,

meni različitog. Svejedno je, bez ljubavi

samo smo šarene omotnice i prvi krug do pakla.

(...)

Darujte ga isto kao što biste moje tijelo hranili

i pokazavši mu krasno drvo sred djedova

dvorišta recite

To naš voljeni u trešnjinu korijenju spava.“

Ispred Osnovne škole Suhopolje zapaljeni su lampioni te se i na taj način odala počast žrtvama Domovinskoga rata.

Kratki videozapis o obilježavanju današnjeg dana u našoj školi pogledajte  📹OVDJE

Posljednja je aktivnost bila namijenjena učenicima osmih razreda. Pogledali su film „Od toga dana“ posvećen stradaloj djeci te tako uočili najtežu posljedicu Domovinskoga rata. Spomenuti članovi Hrvatskoga časničkoga zbora grada Virovitice te pukovnik Marijan Brlek održali su predavanje o Domovinskome ratu u kojemu se prati kronologija najvažnijih događaja i bitaka s posebnim osvrtom na područje Suhopolja i Virovitice. Učenici su pažljivo pratili predavanje te su upoznati s najvažnijim dijelom novije hrvatske povijesti.

Sanela Petrić, učiteljica povijesti

Ovaj tjedan: 2064