Otvorenje prostora u PŠ Cabuna

Autor: Vlatka Valentić, 13. 6. 2012.

Svečano otvoren novouređeni prostor u PŠ Cabuna

U petak, 8 lipnja svečano je otvoreno novouređeno potkrovlje Područne škole Cabuna. Prostor je uređen u sklopu IPA programa prekogranične suradnje Mađarske i Hrvatske te projekta Zajednički program škole u prirodi Hu-Cr JOSP (Joint  open-air school program).

Svečanosti su nazočili ravnatelj Obrazovnog instituta dravske regije gosp. György Rüll, predstavnica barčanske mikroregije gđa. Nora Balint, ravnateljica Razvojne agencije Vidra gđa Sanja Bošnjak i njezini suradnici, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Virovitičko-podravske županije gđa Vesna Šerepac sa suradnicima, predsjednik Mjesnog odbora Cabuna gosp. Milenko Perković, načelnica Općine Suhopolje gđa Zlata Šljivac, predsjednik Općinskog vijeća gosp. Marijan Brlek, župan županije Virovitičko-podravske gosp. Tomislav Tolušić te saborski zastupnik gosp. Josip Đakić.

Zajednički program škole u prirodi sufinanciran je sredstvima EU u sklopu IPA programa prekogranične suradnje Mađarske i Hrvatske. Velik dio njegova ostvarenja dugujemo Razvojnoj agenciji Vidra te podršci VPŽ. Ukupan iznos sredstava iznosi čak 183.282,31 eura od čega OŠ Suhopolje koristi 99.908,00 eura. Više od polovice  tog iznosa, 51.658,50 eura, utrošen je na uređivanje novouređenog prostora.

Cilj cijelog projekta bio je zbližiti dvije odgojno-obrazovne institucije: Obrazovni institut dravske regije koji je krovna institucija triju škola (škole u Lukovišću, Daranyu te  Matične škole u Csokonyavisonti) i OŠ Suhopolje. Upravo to smo, kroz nastavne sadržaje koji se prenose nastavom ovdje i u Tomašinu, željeli postići ovim projektom. No, dugoročni cilj projekta mnogo je dublji- usporediti naša prirodna, povijesna i kulturna okruženja i, najvažnije, prevladati jezične barijere i razvijati ono što nas spaja.

Na svečanosti otvorenja su se posjetiteljima, mještanima Cabune, učenicima i djelatnicima OŠ Suhopolje prigodnim govorima obratili ravnatelj OŠ Suhopolje gosp. Anto Škraba, predstavnik glavnog korisnika u projektu gosp. György Rüll , župan Virovitičko-podravske županije gosp. Tomislav Tolušić i saborski zastupnik gosp Josip Đakić, a svečanost su obogatile učenice Lovrena Kos prigodnom recitacijom i Magdalena Matković nadahnutim pjevanjem.

Svi su govornici u svom obraćanju naglasili ne samo materijalnu, već i kulturološku vrijednost koju ovakve prekogranične aktivnosti donose svim sudionicima. Nakon blagoslova prostor je simboličnim presijecanjem vrpce svečano otvoren.

« Svibanj 2024 »