Prvi arheološki susret u školi

Autor: Anto Škraba, 10. 2. 2015.

„Povijest je učiteljica života“, mudrost je koju vrlo često čujemo. I zaista, kako bismo bolje razumjeli sadašnjost, planirali budućnost, vrlo su bitna događanja u povijesti. Na tom tragu, odgovarajući na pitanja: Tko smo? Što smo? Kako i kakvi smo do sada bili?, otvaramo nove poglede na budućnost. To je budućnost za koju odgajamo nove naraštaje, naše učenike, našu djecu.

U Osnovnoj školi Suhopolje se 10. veljače 2015. godine dogodio prvi arheološki susret. Projekt je to Arheološkog muzeja iz Zagreba kojemu je cilj popularizacija arheološke znanosti u školama. Program je koncipiran kao pilot projekt kojim bi se, kroz organizaciju arheoloških susreta i stvaranje arheoloških sekcija  u ukupno 21 školi u Republici Hrvatskoj, razvio model uvođenja arheologije kao dopunskog programa u osnovnim i srednjim školama. Posebni je cilj programa učiniti iskorak u dostupnosti aktivnosti Arheološkog muzeja iz Zagreba izvan Zagreba i velikih centara.

Na našu veliku radost, naša je škola s područja Virovitičko-podravske županije izabrana kao prva škola u kojoj će se ovaj projekt provoditi i to već u ovoj školskoj godini. Kada se uzmu u obzir arheološki lokaliteti na području Općine Suhopolje (Bolentio-Orešac, Gaćište, Zvonimirovo, Suhopolje-Kliškovac) razumljiv je izbor naše škole za sudjelovanje u ovom hvale vrijednom projektu.

Prigodnim predavanjem i radionicom za učenike petih i šestih razreda, Arheološki muzej iz Zagreba, predvođen muzejskom pedagoginjom Anjom Bertol, potaknuo je interes naših učenika za uočavanjem važnosti proučavanja ljudske prošlosti na temelju ostataka materijalne kulture i nalaza ljudskih aktivnosti.

Prezentirani sadržaji, prilagođeni uzrastu učenika, zagolicali su maštu te su se rodila mnogobrojna pitanja o životu i načinu življenja stanovnika našega kraja u različitim vremenskim razdobljima. Zahvaljujući djelatnicima Arheološkog muzeja iz Zagreba naši su učenici pokazali interes za proučavanjem povijesti rodnog kraja.

Radujemo se novim arheološkim susretima u kojima ćemo učiti i proučavati, istraživati i prezentirati ono što nas na ovim našim područjima čini dionicima jedne duge i bogate povijesti življenja.

Zahvaljujemo Općini Suhopolje i načelniku gosp. Marijanu Brleku na svesrdnoj podršci u ovom projektu kao i na podršci svih ideja koje su se rodile u ovom prvom arheološkom susretu u našoj školi.

Kako je bilo na prvom arheološkom susretu u našoj školi pogledajte u galeriji fotografija.