Arheologija u PŠ Orešac

Autor: Marijan Kovačević, 18. 3. 2015.

Potaknuti povijesnim činjenicama i mi smo se uputili na arheološko istraživanje. Zaputili smo se na arheološki lokalitet Dvorina...

Proučavajući povijest Orešca zaronili smo u davnu prošlost i upoznali rimski Orešac, u to doba poznat pod nazivom Bolentio. O važnosti Bolentia govore i razni zapisi povijesničara i nalazi arheologa. Na srednjovjekovnom prijepisu rimske Peutingerove karte zabilježena su dva naselja na virovitičkom području, Bolentio i  Sirotis . Od navedenih naselja uz rimsku cestu oko Virovitice najveći je Bolentio, kojeg je još u 19. stoljeću Ivan Kukuljević Sakcinski smjestio u Orešac, 20-km jugoistočno od Virovitice.

Nalazi iz mlađeg željeznog doba upozoravaju na prisustvo  Kelta u predjelu ispod Glavice, ustupivši mjesto Rimljanima, koji su zauzeli čitav ravničarski prostor lokaliteta Dvorina. Raskošan objekt s crno bijelim mozaikom i mramornim oplatama je bio u središnjem dijelu sela, još uvijek na lokalitetu Dvorina.

Radionički dio Bolentia sa keramičarskom proizvodnjom, pretežno  oker boje i metalnom proizvodnjom , najviše željeza zatečen je u središnjem dijelu Dvorine.

Potaknuti povijesnim činjenicama i mi smo se uputili na arheološko istraživanje. S uzbuđenjem smo dočekali 17. ožujka. U školu smo došli u toploj odjeći i čizmama. Ponijeli smo bilježnicu i  olovku. Zaputili smo se na arheološki lokalitet Dvorina. Tamo nas je dočekala gospođa Silvija Salajić viša kustosica – arheologinja iz Muzeja grada Virovitice koja nam  je predstavila zanimanje arheolog. Nakon kratkih uputa naši učenici postali su pravi arheolozi.  Šetajući  lokalitetom pronašli su mnoštvo keramičkih fragmenata, stakla i građevinskog materijala iz rimskog doba. Naučili smo kako se nalazi čiste i peru te kako se sortiraju i označavaju. Sve prikupljeno izložit ćemo u prostorima naše škole u sklopu izložbe Orešac-Bolentio.

A što smo radili, što smo pronašli i kako smo se zabavljali, pogledajte foto-galeriji.

Monika Ružić i Violeta Drvenkar, učiteljice