Dan engleskog jezika

Autor: Vesna Martinko Hock, 28. 5. 2015.

U povodu  obilježavanja  Svjetskog dana knjiga i autorskih prava, a ujedno i Dana engleskoga jezika (23. travnja), učenici osmih razreda redovite i izborne nastave engleskoga jezika posjetili su 8. svibnja Gradsku knjižnicu i čitaonicu u Virovitici te Školu stranih jezika „ Fonem“.

Cilj ovoga posjeta bio je upoznati učenike s najznačajnijim autorima zemalja engleskoga  govornog područja i književnim djelima (irska, američka, engleska i australska književnost) i časopisima, ukazati učenicima na važnost čitanja knjiga i na stranim jezicima i stvaranja čitateljskih navika te potaknuti njihovo zanimanje za ekstenzivno čitanje engleske literature, tzv. pleasure reading (čitanje sa zadovoljstvom).

„Ekstenzivno čitanje doprinosi razvijanju vještina čitanja i pisanja, poznavanju spellinga, proširivanju vokabulara i općeg znanja o svijetu.“

Nakon početnog upoznavanja s knjižnicom, engleskim odjelom i kutkom s literaturom na stranim jezicima, u suradnji s knjižničarkom Mirjanom  Kotromanović  održana je engleska radionica  u kojoj su učenici osmišljavali prigodne naslove  engleskih romana, uspoređivali ih s izvornim naslovnicama, a na kraju izradili i plakate za poticanje čitanja s porukama na engleskom  jeziku.

Profesorice Senka Leskovar- Hercigonja, Maja Resner i Violeta Mikolić Kosović  predstavile su nam način rada u Školi stranih jezika, diplome za položene Cambridge Young Learners ispite, PET (B1) i CAE (C1), kao i za položen međunarodni ispit iz njemačkoga jezika koji provodi Goethe institut. Učenike su također upoznale i s tzv. stupnjevanom lektirom (graded readers) I ukazale na važnost i prednosti učenja i znanja stranih jezika.

„Stupnjevana  lektira“ podijeljena je na nivoe koji su prilagođeni određenoj razini znanja ili je označena brojevima.

Nakon dužeg izlaganja i podrobnih informacija o svemu navedenome, uslijedilo je grupno natjecanje u poznavanju engleskih poslovica, idioma, najpoznatijih književnih djela na engleskome jeziku i njihovih autora, a pobjednicima su dodijeljene i prigodne nagrade.

„The best way to improve your knowledge of a foreign language is to go and live among its speakers. The next best way is to read extensively in it.“ ( Nuttall, 1998)

„Najbolji način napredovanja u znanju nekog stranog jezika je otići i živjeti među njegovim govornicima.  Sljedeći najbolji način je čitati ekstenzivno na tom stranom jeziku.“ (Natol, 1998)

Antonija  Sever i Maja  Kiris, učiteljice

fotogalerija